Úvod Novinky

Není tuk jako tuk

Lidé mají hrůzu z AIDS a v poslední době také ze SARS. Ale skutečným morem jednadvacátého století jsou zdánlivě banální infarkty i mrtvice. Jejich příčinou je nedostatek pohybu, stres a přejídání, zejména tučnými jídly. "Nejezte tolik tuků, zabíjíte se!" říkali nám dlouhá léta odborníci na výživu. Dnes naopak začínají tvrdit: "Jezte tuky, jsou zdravé." Není to divné? Není.

Tak jako už řada z nás umí rozlišovat cholesterol na dobrý a špatný, učíme se také rozeznávat tuky, které jsou pro náš organismus škodlivé a tuky, které mu naopak prospívají. K těm prvním patří tuky živočišné, s nasycenými mastnými kyselinami. K těm druhým tuky z ryb, jako je losos, tuňák, sleď, makrela či pstruh, tedy tuky s nenasycenými mastnými kyselinami. Ty jsou však ve velké míře také v kvalitním olivovém oleji.

Nejvýraznější účinky olivového oleje na naše zdraví:

* chrání srdce a krevní oběh
* příznivě ovlivňuje krevní srážlivost a snižuje tedy riziko infarktu a mrtvice
* zlepšuje cholesterol
* zvyšuje citlivost organismu na inzulín
* má antioxidační účinky
* chrání proti rakovině tlustého střeva, prostaty a prsu

Tělo si je neumí samo vyrobit, a proto je musí získávat z potravy. Mají na náš organismus řadu pozitivních účinků. U olivového oleje bývají násobené tím, že obsahuje i vitamíny, minerály a mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Tuky jsou jinak vedle bílkovin a sacharidů základním kamenem naší stravy. Dodávají tělu životně důležitou energii, aby udržovalo své funkce a regenerovalo tkáně. Jsou stavební látkou pro stěny buněk a některé hormony.

Zpět na novinky


Další novinky

Věděli jste, že olivový olej zpomaluje stárnutí? :)

Ten, kdo zalistuje knihou Birgit Frohnové Olivový olej a přírodní léčba (Fontána), se může dočíst…
Číst dále

Kupujte kvalitu

Není olej jako olej. Ten kvalitní je potřeba se naučit kupovat, podobně jako třeba dobré víno…
Číst dále
Není tuk jako tuk

Originální grilovací desky z lávového kamene

Propečený steak, šťavnatý losos, pivo, víno a pohoda, jakou zažijete jen s přáteli při letním grilování. Dopřejte si grilování bez přepáleného tuku se zachováním opravdové chuti.

To vše zažijete s LavaGrill, grilovacím kamenná deska určena přímo pro grilování.

Jako přírodní grilovací kámen nenese žádné průmyslové stopy po úpravách a je zdravotně absolutně nezávadný s nulovým podílem olova. Není ani napuštěn nebo ošetřen žádnou chemickou látkou. A oproti těžším (5 cm silným) žulovým kamenům nepraská.

Grilování vás teď začne nečekaně bavit. Těšte se!